
De bedrijvigheid, het innovatievermogen en veerkracht van onze ondernemers hebben onze gemeente op de kaart gezet in de regio. Die geest waait nog steeds rond bij de nieuwe generatie ondernemers. Met name de lokale ondernemers dragen bij aan de leefbaarheid van onze dorpen. Dat doen zij door sponsoring van lokale verenigingen en stichtingen, maar ook door het organiseren van evenementen, het levendig houden van ons centrum en het aantrekken van toerisme.
LIJST RIEL GOIRLE vindt het belangrijk dat bedrijvigheid en economie in stand blijven en dat ondernemers de mogelijkheid hebben om zich kwalitatief te ontwikkelen. We willen het vestigingsklimaat verder stimuleren door open te staan voor innovatie en vernieuwing van de bedrijven, die er reeds zijn of zich willen vestigen. Met Goirlese en Rielse verhouding qua grote en intensiteit. LIJST RIEL GOIRLE ziet ook kansen voor het optimaliseren van een levendig centrum, de recreatieve sector en kleinschalige bedrijven aan huis, deze laatste mits toenemende parkeerdruk in de wijk wordt voorkomen.
Veertels en Tijvoort
De rol van de gemeente moet faciliterend zijn en meedenken in kansen en mogelijkheden zodat ondernemers zich optimaal kwalitatief kunnen ontwikkelen. We gaan dus voor kleinschalige, hoogwaardige industrie en ambacht. Tevens wil LIJST RIEL GOIRLE stimuleren dat verouderde panden of panden, die niet (meer) passend zijn bij de omgeving of doeleinden worden her-ontwikkeld, zodat leegstand of verloedering wordt tegengegaan. De openbare ruimte op de bedrijventerreinen moet in samenwerking met de bedrijven worden omgevormd naar een aantrekkelijke en klimaatrobuuste omgeving.
Middenstand
In de afgelopen coronajaren hebben de kleine ondernemers het over het algemeen moeilijk gehad. Ondernemers zijn van nature creatief en wendbaar, maar ook daar zijn grenzen aan. Door lockdowns, financiële tegenvallers, gedwongen ontslagen, onvoorziene afschrijving van goederen en ziekteverzuim van personeel, zijn onze ondernemers zwaar op de proef gesteld. De rek is eruit en het is daarom belangrijk, dat we de aankomende jaren er alles aan doen om de wederopbouw zo goed mogelijk te ondersteunen. LIJST RIEL GOIRLE vindt, dat de gemeente de ondernemers moet helpen door procedures, die ten dienste staan van de bedrijvigheid van de ondernemer, te versnellen en te vereenvoudigen.
Centrumontwikkeling
Een levendig centrum wordt mede bepaald door de aanwezigheid van horeca, winkels, recreatie en ontspanning in een aantrekkelijke omgeving. Met de verschillende horecazaken in het centrum van Goirle is een mooie mix aanwezig in ambiance en culinaire niveaus. Echter de leegstand van de winkelpanden op de Hovel, de onaantrekkelijk verbinding naar het CC Jan van Besouw en het kale Kloosterplein zorgen voor een disbalans in de aantrekkelijkheid van het centrum. LIJST RIEL GOIRLE wil in de aankomende jaren actief werken aan een gebiedsontwikkeling van het centrum met als doel een aantrekkelijk gebied waar wonen, winkelen, werken, recreëren en natuur en klimaat in balans worden gebracht. Een gebied waar (nieuwe) ondernemers zich welkom voelen en waar bezoekers en bewoners zich thuis voelen. In 2022 starten we met een onderzoek naar de gebiedsontwikkeling en het financiële plaatje. In de jaren daarna richten we ons op de uitvoering en het terugdringen van de leegstand. In Riel richten we ons in eerste instantie op het behoud van het huidige winkelaanbod, maar staan open voor nieuwe initiatieven.
Agrarische sector
Hoewel de agrarische sector voornamelijk is gebonden aan provinciale- en landelijke regelgeving, heeft de gemeente Goirle in de omgevingsvisie het een en ander opgenomen voor de agrarische sector. Bij de behandeling van de omgevingsvisie is door de meerderheid van de partijen ingestemd met verkleuring naar circulaire landbouw. LIJST RIEL GOIRLE heeft dat amendement niet gesteund. Transformatie gaat gepaard met enorme investeringen, die agrariërs niet van de ene op de andere dag kunnen ophoesten. In overleg en in samenwerking met natuur- en landbouworganisaties moeten we kijken naar wat mogelijk en haalbaar is. Natuurinclusief en economisch renderend, waarbij nevenactiviteiten gerelateerd aan het agrarische bedrijf worden toegestaan, vindt LIJST RIEL GOIRLE realistisch. Mochten agrarische bedrijven overwegen om met hun bedrijfsvoering te stoppen, dan vindt LIJST RIEL GOIRLE het belangrijk dat daar goede oplossingen voor worden geboden.